ŚDM Madryt

Szczęść Boże! Pozdrawiam serdecznie drogich Czytelników dwutygodnika “W Rodzinie”. Na szczęście nie wszyscy Brazylijczycy ulegli karnawałowemu szaleństwu. Ostatnie dni przed Postem to tutaj zwyczajowy czas na rekolekcje dla wielu wspólnot. Jedni szaleją, inni w tym czasie się modlą. Próbuje się też robić czasami coś, co nie do końca pochwalam, a mianowicie carnacristo. Miałby to być karnawał przyzwoity, chrześcijański, pobożny, bez grzechu, z godziwą zabawą. Uważam jednak, że nie powinno się tak to nazywać, czuję w tym jakieś nadużycie.
Niedawno zostało przedstawione logo Światowych Dni Młodzieży. Zwycięzcą konkursu jest  Gustavo Huguenin. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że uczestniczenie w konkursie było dla niego przeżyciem duchowym. Był bardzo zaskoczony, że jego projekt okazał się zwycięski, bo wysłał swoją pracę w ostatnim dniu, na ostatnią chwilę. Gustavo ma 25 lat i  jest grafikiem komputerowym. Jest od dzieciństwa bardzo zaangażowany w Kościele, obecnie posługuje w parafii jako nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, należy do Odnowy w Duchu Świętym. Nigdy nie uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży, a ostatnie, madryckie, śledził poprzez Internet. Słysząc, że następne będą w Rio, postanowił nie tylko w nich uczestniczyć, ale także coś dla tego wydarzenia uczynić; zaczął myśleć o projekcie logo. Przez bardzo długi czas medytował nad tekstem z Mt 28, 19 – „Idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody” – który jest jednocześnie zawołaniem spotkania. Dużo się modlił. Chciał w logo zmieścić Chrystusa, uczniów i ich misję ewangelizacyjną, Brazylię.    
Spoglądając na logo ŚDM od razu dostrzegamy znaną figurę Chrystusa z Corcovado, który swoimi rozpostartymi ramionami chce objąć wszystkie narody świata. Jest on mieszczony w sercu, które symbolizuje uczniów Chrystusa. Górna część serca została narysowana w ten sposób, że od razu mamy skojarzenie z kolejnym słynnym miejscem i symbolem Rio, z Pão de Açucar. Kolory, jakie zostały użyte w logo są oczywiście typowo brazylijskie, a więc żółty, niebieski i zielony. Po lewej stronie na górze dostrzegamy jeszcze Krzyż ŚDM, który pielgrzymuje po Brazylii, został opracowany specjalny program dla posiadaczy iPhone’a i iPad’a aby śledzić jego trasę. Do nas, do Manaus, dotrze prawdopodobnie dopiero we wrześniu.
Gustavo Huguenin przygotował cztery wersje logo, jedną wspólną dla trzech języków: portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego – mają one takie same skróty dla Światowych Dni Młodych, potem kolejno dla języka włoskiego, angielskiego i polskiego. Jest tyle języków na świecie, ale właśnie nasz zdaje się być jednym z urzędowych języków SDM.  Kiedy piszę ten tekst, do spotkania w Rio jest jeszcze 526 dni. Wprawdzie to sporo czasu, ale można już mówić: „do zobaczenia w Rio!”

ks. Paderewski Grzegorz, Manaus (Brazylia)

1 “Esta es la joventu del Papa!” (10)
2 “Esta es la joventu del Papa!” (9)
3 Esta es la joventu del Papa!” (8)
4 Esta es la joventu del Papa!” (7)
5 „Esta es la joventu del Papa!” (6)
6 “Esta es la joventu del Papa!” (5)
7 “Esta es la joventu del Papa!” (4)
8 “Esta es la joventu del Papa!” (3)
9 “Esta es la joventu del Papa!” (2)
10 “Esta es la joventu del Papa!” (1)
11 Pan Bóg daje Wam talenty, możliwosci i wzywa do ewangelizacji!!!
12 Youth 2000 New York
13 Hymn SDM
14 Wizyta Ojca Świętego
15 Zapisy chętnych na Światowe Dni Młodzieży
16 Dokładnie za rok rozpoczną się Dni Młodzieży w Madrycie